Δελτίο τύπου - Επιμορφωτικό Διαδικτυακό Σεμινάριο "Σχολική ασφάλεια και υγεία σε καιρούς πανδημίας"

Δελτίο τύπου

03/02/2021 - 12:00 am

End

03/02/2021 - 12:00 am

Address

Λάρισα   View map

Δελτίο Τύπου

Ένα πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο με τίτλο «Σχολική ασφάλεια και υγεία σε καιρούς  πανδημίας» με σκοπό την ενημέρωση  και την ευαισθητοποίηση  του εκπαιδευτικού  προσωπικού  σε  θέματα  ασφάλειας  και  υγιεινής  του  φυσικού σχολικού περιβάλλοντος (κτιριακές εγκαταστάσεις-εξοπλισμός), ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία.

Για πρώτη φορά συνεργάστηκαν όλες οι Δ/νσεις Α/θμιας Εκπ/σης Θεσσαλίας δια των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων κ.κ. Αντωνίου Αντώνη Μαγνησίας, Γκίκα  Αθανασίας  Τρικάλων, Παπαδούλη  Σπυριδούλας  Καρδίτσας,  Χατζημίχου Κωνσταντίνας Λάρισας και συμμετείχαν εκατοντάδες εκπαιδευτικοί και από τους τέσσερις  νομούς.

Το  σεμινάριο  πραγματοποιήθηκε  στο  πλαίσιο  στήριξης  των εκπαιδευτικών που υλοποιούν Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων με θέματα Αγωγής Υγείας, αλλά και όλων όσοι ενδιαφέρονταν, σε συνεργασία με το ΤΕΦΑΑ του  Πανεπιστημίου  Θεσσαλίας.  Η  εισηγήτρια  Δρ  Νίκη  Σύρου,  μεταξύ  άλλων παρουσίασε  συγκεκριμένο  εκπαιδευτικό  υλικό  και  δράσεις  με  τίτλο:  «Σχολική ασφάλεια και υγιεινή», το οποίο εγκρίθηκε για 5η συνεχή σχολική χρονιά από το Υ.ΠΑΙ.Θ και για το σχ. έτος 2020-2021».

Η Δ/ντρια Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας, κ. Καραγιώργου Αικατερίνη και οι Δ/ντες, Μαγνησίας  κ.  Πολύζος  Γεώργιος,  Τρικάλων  κ.  Τρικάλης  Χρήστος  και Καρδίτσας κ. Μπότας Αθανάσιος, στους χαιρετισμούς τους τόνισαν την ανάγκη υποστήριξης των εκπαιδευτικών στην ανάληψη δράσεων με τους μαθητές τους για τη βελτίωση της ποιότητας του σχολικού περιβάλλοντος και τον περιορισμό των παραγόντων  κινδύνου  για  την  υγεία  και  ασφάλεια  των  μελών της  σχολικής κοινότητας.

Ειδικότερα, η Διευθύντρια  Πρωτοβάθμιας  Εκπαίδευσης  Λάρισας  κα Καραγιώργου Αικ. αναφερόμενη στη σκοποθεσία του σεμιναρίου είπε ότι: «αφορά στην ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση του εκπαιδευτικού προσωπικού σε θέματα ασφάλειας και υγιεινής του φυσικού σχολικού περιβάλλοντος με στόχο τη βελτίωση της ποιότητας του σχολικού περιβάλλοντος και τον περιορισμό των παραγόντων κινδύνου για την υγεία και ασφάλεια των μελών της σχολικής κοινότητας. Τούτο καθίσταται αναγκαίο περισσότερο από κάθε άλλη φορά σήμερα που διανύουμε μια ιδιαίτερη με πρόκληση, αυτή της αντιμετώπισης των έκτακτων συνθηκών από την επιδημία  του κορωνοϊού  Covid-19.».  Και  συνέχισε:  «Κατανοούμε  όλοι  πόσο ιδιαίτερα σημαντική για την υγεία των μαθητών και μαθητριών μας είναι η παροχή ασφαλών  και  υγιεινών  συνθηκών  διδασκαλίας  που  θα  προστατεύει  τους/τις μαθητές/τριες και το προσωπικό από τραυματισμό, ασθένεια ή τον ιό SarsCoV2και συνάμα  η  προώθηση  δράσεων  πρόληψης  ενάντια  σε  γνωστούς  παράγοντες κινδύνου.  Μη  παραγνωρίζοντας  ότι  οι  εκπαιδευτικοί  αποτελούν  την εμπροσθοφυλακή της εκπαίδευσης των παιδιών, γι’ αυτό είναι σημαντικό να τους παρέχεται βασική και συνεχής επιμόρφωση σε θέματα υγείας και αυτό επιχειρούμε να πράξουμε και σήμερα».

Το σεμινάριο υλοποιήθηκε διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Webex και την τεχνική υποστήριξή του είχε ο Προϊστάμενος του Τμήματος Πληροφορικής και Νέων  Τεχνολογιών  της  Δ/νσης  Α/θμιας  Εκπ/σης  Λάρισας, κ.  Δημήτριος Κολοκοτρώνης.