Slide Δράση "Quality education in Romani for Europe (QualiRom)" & Ευρωπαϊκή δράση της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας του Ευρωπαϊκού Κέντρου Σύγχρονων Γλωσσών / ECML του Συμβουλίου της Ευρώπης

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας, στο πλαίσιο της επαγγελματικής ανάπτυξης και υποστήριξης των εκπαιδευτικών σχολικών μονάδων όπου φοιτούν μαθητές Ρομά, διοργανώνει σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων (Υ.ΠΑΙ.Θ) και το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (European Centre for Modern Languages/Centre Européen pour les Langues Vivantes-ECML/CELV) του Συμβουλίου της Ευρώπης Ευρωπαϊκή διαδικτυακή δράση, με τίτλο: «Quality education in Romani for Europe (QualiRom)».

Η  Ευρωπαϊκή δράση  πραγματοποιείται στο πλαίσιο της συνεργασίας του Υ.ΠΑΙ.Θ – Διεύθυνση Ευρωπαϊκών & Διεθνών Θεμάτων (Τμήμα Διεθνών Σχέσεων) με το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (European Centre for Modern Languages/Centre Européen pour les Langues Vivantes-ECML/CELV), φορέα του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe/Conseil de l’ Europe). Στο πλαίσιο της πρόσκλησης υλοποίησης της ανωτέρω Ευρωπαϊκής Δράσης:  «Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για διοργάνωση στην Ελλάδα επιμορφωτικών δράσεων του Ευρωπαϊκού Κέντρου Σύγχρονων Γλωσσών (ECML/CELV) για το έτος 2022», ΑΠ:ΦΣΕ 63/140388/Η1/03.11.2021, η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας,  προκρίθηκε, μεταξύ πολλών φορέων τριάντα πέντε (35) χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ως ο μοναδικός φορέας  υλοποίησης  για  τη χώρα μας το έτος 2022.

Η ευρωπαϊκή δράση QualiRom έχει ως στόχο αφενός την ενημέρωση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών αναφορικά με τις αρχές της πολύγλωσσης και διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και με βασικά στοιχεία της γλώσσας, της ιστορίας και του πολιτισμού των Ρομά και αφετέρου με την εξοικείωσή τους με καλές πρακτικές, η εφαρμογή των οποίων θα συμβάλει στην ισότιμη και πιο αποτελεσματική πρόσβαση στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα του πληθυσμού-στόχου.

Στην Ευρωπαϊκή δράση θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν 30-35 εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας και κατά προτεραιότητα όσοι εκπαιδευτικοί εντάσσονται στους ακόλουθους κλάδους: ΠΕ70, ΠΕ60, ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ71, ΠΕ61 και κατόπιν οι εκπαιδευτικοί των άλλων ειδικοτήτων.

Ειδικότερα, απευθύνεται κατά προτεραιότητα σε εκπαιδευτικούς, οι οποίοι:

1. διδάσκουν σε μαθητές Ρομά, ή υποστηρίζουν την εκπαίδευσή τους, επιθυμούν να αναβαθμίσουν ποιοτικά το μάθημά τους και να εφαρμόσουν αποτελεσματικά καινοτόμες παιδαγωγικές και γλωσσολογικές αρχές που διέπουν την εκπαίδευση μαθητών με ανάλογο υπόβαθρο,
  2. έχουν εμπειρία διδασκαλίας ή συμμετοχής σε εκπαιδευτικά προγράμματα που αφορούν τη συγκεκριμένη μαθητική ομάδα,

έχουν ενδιαφέρον για τη διδασκαλία των μαθητών Ρομά.

Η Ευρωπαϊκή δράση θα διεξαχθεί τις παρακάτω ημερομηνίες:

• Παρασκευή, 04 Μαρτίου 2022 (00–13.00 & 14.00-17.00)
  • Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2022 (00–13.00 & 14.00-17.00)

Συνολική διάρκεια σεμιναρίου:  δεκαέξι (16) ώρες

Η γλώσσα εργασίας είναι η αγγλική.

Λόγω της πανδημίας COVID-19, η εν λόγω Ευρωπαϊκή δράση
θα πραγματοποιηθεί  εξ ολοκλήρου εξ αποστάσεως.

Οι Επιμορφωτές είναι μέλη της Ομάδας QualiRom του Ευρωπαϊκού Κέντρου Σύγχρονων Γλωσσών και συγκεκριμένα είναι οι:

1. David Little (Coordinator of the ECML QualiRom Expert Team, Trinity College Dublin, Ireland)
  2. Jan Hero (Member of the ECML QualiRom Expert Team, Ministry of Education, Science, Research and Sport of the Slovak Republic)

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί των προαναφερθέντων κλάδων θα πρέπει να πληρούν αθροιστικά τις ακόλουθες προϋποθέσεις συμμετοχής:

1. καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, επιπέδου Β2, βάσει σχετικού τίτλου γλωσσομάθειας και σύμφωνα με τα οριζόμενα περί αποδοχής τίτλων γλωσσομάθειας για διορισμό μέσω ΑΣΕΠ σε θέσεις φορέων του Δημοσίου Τομέα[1] (εξαιρούνται οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ06),
  2. βασικές γνώσεις χρήσης Η/Υ και πλοήγησης στο διαδίκτυο,
  3. να μην έχουν συμμετάσχει στο παρελθόν σε άλλες δράσεις του ECML/CELV (υπό προϋποθέσεις μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο εξέτασης αίτηση εκπαιδευτικού που είχε συμμετάσχει σε προηγούμενες δράσεις του ECML/CELV),
  4. επιθυμητό είναι οι εκπαιδευτικοί να έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον (λόγω της θέσης όπου υπηρετούν) και εργασιακή εμπειρία στο αντικείμενο της Ευρωπαϊκής δράσης.

Η συμμετοχή στο Σεμινάριο είναι δωρεάν.

Οι συμμετέχοντες-ουσες θα λάβουν τη Βεβαίωση Παρακολούθησης μέσω  ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail).

ECML PowerPoint presentation

ECML - Promoting Excellence in Language Education