Αιτήσεις παραίτησης Εκπαιδευτικών λόγω συνταξιοδότησης από 01/02/2024 έως 12/02/2024 για το τρέχον σχολικό έτος 2023-24.

Η Διεύθυνση Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας, ανακοινώνει ότι:
1) Η υποβολή Αίτησης παραίτησης για συνταξιοδότηση (απο 01-02-2024 έως 12-02-2024) μπορεί να πραγματοποιηθεί:

α) με ηλεκτρονική αλληλογραφία στο e-mail: mail@dipe.lar.sch.gr (κατόπιν δημιουργίας μέσω της gov.gr της σχετικής υπεύθυνης δήλωσης παραίτησης και αποθήκευσής της)

β) με αυτοπρόσωπη υποβολή υπεύθυνης δήλωσης παραίτησης στην Υπηρεσία μας (Ν.1599/1986), ή εξαιτίας αδυναμίας αυτοπρόσωπης παρουσίας για σοβαρό λόγο, τότε από εξουσιοδοτημένο, για τον σκοπό αυτό πρόσωπο (και με επίδειξη στοιχείων ταυτοπροσωπίας)
2) Στη συνέχεια η Διεύθυνση με τηλεφωνική επικοινωνία θα ενημερώσει τους ενδιαφερόμενους για τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης-υπεύθυνης δήλωσής τους.
3) Ανάκληση της αίτησης παραίτησης λόγω μη ύπαρξης ειδικής νομοθετικής ρύθμισης για το εκπαιδευτικό προσωπικό , μπορεί να γίνει μέσα σε ένα μήνα απο την ημερομηνία υποβολής της αίτησης παραίτησης, σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 148 του Ν.3528/2007(ΦΕΚ26/τ.Α’)
4) Αυτοπρόσωπη προσκόμιση των δικαιολογητικών για την συνταξιοδότηση (μαζί με την αίτηση συνταξιοδότησης) θα πραγματοποιηθεί μετά τις 13/05/2024
5) Το δεύτερο εδάφιο της παρ.2 του άρθρου 4 του Ν.3687/2008(Α ́159) τροποποιείται ως εξής: «Αίτηση παραίτησης μόνιμου εκπαιδευτικού πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που υποβάλλεται απο 1ης Φεβρουαρίου μέχρι και την πρώτη εργάσιμη ημέρα μετά την πάροδο του πρώτου δεκαημέρου του Φεβρουαρίου θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή και λύεται αυτοδικαίως η υπαλληλική σχέση στις 31 Αυγούστου».

Ενημέρωση για προθεσμίες υποβολής παραιτήσεων εκπαιδευτικών σχολικού έτους 2023-2024.

Αιτήσεις παραίτησης Εκπαιδευτικών λόγω συνταξιοδότησης από 01/02/2024 έως 12/02/2024 για το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024

Οι αιτήσεις παραίτησης εκπαιδευτικών υποβάλλονται (αποκλειστικά από 01 Φεβρουαρίου 2024  έως 12 Φεβρουαρίου 2024 – για το σχολικό έτος 2023-2024) ως ακολούθως:

1)Ηλεκτρονικά με υποβολή υπεύθυνης δήλωσης η οποία θα δημιουργείται  μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης. Πατήστε ΕΔΩ για αναλυτικές οδηγίες σχετικά με τα βήματα έκδοσης της ηλεκτρονικής Υπεύθυνης Δήλωσης. Η ταυτοποίηση διενεργείται μέσω των προσωπικών κωδικών Taxisnet. Μετά την έκδοση της ανωτέρω ηλεκτρονικής Υ.ΔΕ. ο/η εκπαιδευτικός θα πρέπει να την αποστείλει ηλεκτρονικά στην δ/νση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου email: mail@dipe.lar.sch.gr της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/.σης Λάρισας .

[Πρίν την απόπειρα δημιουργίας της Υ.Δ. στην gov.gr (για  όσους επιθυμούν να εισέλθουν στην υπηρεσία της gov με κωδικούς TAXISNET)  πρέπει να εγγραφείτε ηλεκτρονικά στο ΕΘΝΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΟΛΙΤΩΝ προκειμένου να δηλώσετε και να καταχωρήσετε αριθμό κινητού τηλεφώνου.]

2)Αυτοπροσώπως με υποβολή Υπεύθυνης Δήλωσης Ν.1599/1986 από τον/την ενδιαφερόμενο/η στην Υπηρεσία μας ή, σε περίπτωση αδυναμίας αυτοπρόσωπης παρουσίας του/της  για σοβαρό λόγο, από εξουσιοδοτημένο από τον ίδιο/α , για τον σκοπό αυτό, πρόσωπο (με επίδειξη στοιχείων ταυτοπροσωπίας του/της εξουσιοδοτούμενου/ης).

[στην περίπτωση αυτή η Υπεύθυνη Δήλωση θα περιέχει το κείμενο: «….υποβάλλω αίτηση παραίτησης από την Υπηρεσία γιατί επιθυμώ να συνταξιοδοτηθώ. Στο πρόσωπό μου δεν συντρέχει κανένα κώλυμα από τα αναφερόμενα στην παρ. 2 του αρθ.148 του Ν.3528/2007»]

Κατεβάστε ΕΔΩ τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για παραιτήσεις  λόγω συνταξιοδότησης

Κατεβάστε ΕΔΩ την αίτηση συνταξιοδότησης

Κατεβάστε ΕΔΩ τις οδηγίες συμπλήρωσης της αίτησης συνταξιοδότησης

Κατεβάστε ΕΔΩ το έντυπο ανάκλησης της αίτησης (για όσους υπέβαλαν αυτοπροσώπως την παραίτησή τους)

Δείτε ΕΔΩ την εγκύκλιο υποβολής αιτήσεων παραίτησης των εκπαιδευτικών ΠΕ &ΔΕ Εκπαίδευσης και παροχής οδηγιών σχετικά με την υποβολή των αιτήσεων παραίτησης κατά το σχ. έτος 2023-2024.

Δείτε ΕΔΩ τις ενέργειες για την προσυνταξιοδοτική βεβαίωση – ανακεφαλαίωση χρόνου ασφάλισης.